Gönderen Konu: YENİ NESİL ANTİPSİKOTİKLER  (Okunma sayısı 3970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MNCAN

  • Sr. Member
  • ****
  • İleti: 979
YENİ NESİL ANTİPSİKOTİKLER
« : Şubat 28, 2007, 10:45:44 »
   YENİ NESİL ANTİPSİKOTİKLER

   Bu konuda 15.05.2006 Tarihinden sonraki bir çok duyurumuzda, Forumda ve SSS de yazmamıza rağmen meslekdaşlarımızın reçete karşılarken tereddütte kalıp soru yöneltmeleri ve halen ilimiz genelinde kesintilerin  olması üzerine tekrar geniş bir açıklama yapma gereğini duyduk.

   Tedavi Yardımı Tebliği 12.7.2 b) maddesine göre:
b) Yeni nesil (atipik) antipsikotiklerin (klozapin, olanzapin, risperidon, amisülpirid, ketiapin, ziprosidon, aripiprazol) oral formları psikiyatri (erişkin ve çocuk) veya nöroloji (erişkin ve çocuk) uzman hekimlerince, paranteral formları ise yalnızca psikiyatri (erişkin ve çocuk) uzman hekimlerince yazılır.
Yeni nesil (Atipik) antipsikotikler, en az bir psikiyatri (erişkin ve çocuk) veya nöroloji (erişkin ve çocuk) uzman hekiminin yer aldığı sağlık kurulu raporuna dayanılarak, diğer hekimler tarafından da yazılabilir.
Yeni nesil (Atipik) antipsikotikler dışındaki antipsikotik ilaçlar diğer hekimlerce de yukarıdaki kısıtlamalar olmaksızın yazılabilir.
Acil hallerde, acil servislerde yeni nesil (atipik) antipsikotiklerin parenteral formları (uzun salınımlı/depo etkili formları hariç) tek doz olarak diğer hekimlerce klinik şartlarda kullanılabilir.
Demansta, atipik antipsikotik ilaçlar, psikiyatri, nöroloji veya geriatri uzman hekimi tarafından veya bu hekimlerden birinin bulunduğu resmi sağlık kurulu raporuna dayanılarak diğer hekimlerce yazılacaktır.
c) Antidepresanlar ve antipsikotikler için düzenlenecek raporda, hastanın tedavisinde kullanılacak ilaç veya ilaçların; etken madde ismi, günlük kullanım dozu, ilacın kullanılacağı süre belirtilecektir. Bu süre bir yılı aşamayacaktır.

Bu ilaçlar için, prospektus endikasyonlarına göre aşağıdaki teşhislerde rapor düzenlenebilir ve reçete yazılabilir.
-Klozapın -Leponex , clonex
  sadece şizofreni teşhisi ile rapor düzenlenir(6 aylık) ve reçete edilebilir. (klozapın izleme formu eklenmelidir)

-Risperidon- risperdal :
11.3. Şizofreni, Şizoaffektif Bozukluk, Sanrısal Bozukluk, Atipik Psikoz, Şizofreniform Bozukluk, Bipolar Mizaç Bozukluğu(Bipolar duygulanım bozukluğu,bipolar bozukluk,bipolar affektif bozukluk) ayrıca mental retardasyon ve demans teşhisleri ile rapor düzenlenir ve reçete edilebilir.
 Yalnız risperdal ın parenteral formu  mutlaka psikiyatri uzmanınca reçete edilebilir.Psikiyatri uzmanınca düzenlenmiş raporu varsa gene psikiyatri uzmanınca reçete edilebilir. Uygulamsı 15 gün ara ile olduğundan reçete işlerken HA 15 olmalıdır.
-Olanzapın-     zyprexa ,rexapın,oferta
-Amisülpirid-  solıan
-Ketiapin-        cedrina,seroquel
-Ziprosidon-    zeldox
-Aripiprazol-    abifily
Tebliğin EK2 Listesinin 11.3.mddesinde yer alan teşhislerde ;
Şizofreni, Şizoaffektif Bozukluk, Sanrısal Bozukluk, Atipik Psikoz, Şizofreniform Bozukluk, Bipolar Mizaç Bozukluğu (bipolar duygulanım bozukluğu,bipolar bozukluk,bipolar affektif bozukluk)teşhislerinde reçete edilebilir.
Bu teşhisler dışında, bu gruptaki tüm ilaçlar için  atipik psikoz  yerine psikotik bozukluk veya kronik psikoz teşhislerinin ,şizoaffektif bozukluk   yerine de affektif bozukluk teşhisinin de  kabul edildiği SSK yetkililerince bildirilmiştir.

 Parenteral formları sadece  psikiyatri uzmanınca reçete edilebilir,raporları da psikiyatri uzmanınca düzenlenir ve bu raporla gene psikiyatri uzmanınca  reçete edilebilir.
‘’Demansta, atipik antipsikotik ilaçlar, psikiyatri, nöroloji veya geriatri uzman hekimi tarafından veya bu hekimlerden birinin bulunduğu resmi sağlık kurulu raporuna dayanılarak diğer hekimlerce yazılacaktır.’’ Denmekle beraber sadece (risperidon)risperdalin demans endikasyonu vardır. Diğerleri demans teşhisi ile reçete edilemez,rapor düzenlenemez.

*Yukarıda anılan tüm ilaçların mutlaka belirtilen teşhislerde reçete edilmesine dikkat edilmeli ve bunlar dışında bir teşhis yazıldığında ,benzerliklere bağlı yorum yapılmamalıdır.
 
 Örneğin :Bipolar mizaç bozukluğu yerine ,atipik mizaç bozukluğu teşhisi kabul     edilmemektedir.
      Bipolar mizaç bozukluğu manik ve depresif davranışlar bulunan 2 uçlu bir mizaç bozukluğu , atipik mizaç bozukluğu major depresyon diye de adlandırılan sadece depresif davranışların bulunduğu 2 ucu olmayan veya tek uçlu olarak tanımlanan bir mizaç bozukluğudur.
 Psikotik özellikli depresyon, duygudurum bozukluğu teşhisleri ise bu grup ilaç için kabul edilmeyen teşhislerdir.
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2007, 13:53:12 Gönderen: MNCAN »
Meliha Nalan Can
Can Eczanesi Manisa Merkez
Tel:231 37 09

Çevrimdışı Ekinci

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 4357
Ynt: YENİ NESİL ANTİPSİKOTİKLER
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2007, 10:51:44 »
bazı maddeler çok saçma ama yapacak bişey yok tabii
EKİNCİ ECZANESİ
Ecz.RIZA EKİNCİ
DURASILLI/SALİHLİ