Gönderen Konu: DOKTORLAR YAPTIĞI İŞTEN SORUMLU...  (Okunma sayısı 5482 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eczolgun

• Deneyimli Üye
  • **
DOKTORLAR YAPTIĞI İŞTEN SORUMLU...
« : Ekim 03, 2007, 18:23:57 »
30.Bölge BALIKESİR ECZACI ODASI 
--------------------------------------------------------------------------------

DOKTORLAR YAPTIĞI İŞTEN SORUMLU ( 02.10.2007 )     

BUTa (suta), sağlık ile ilgili mevzuatlara çeştli şekillerde aykırı davranarak rapor veya reçete üretmiş hekimler varsa bize e-posta veya fax ile bildiriniz. uygunsuz işleri nedeni ile hastaları eczane - hastane - müdürlük arasında gel-gite sebep olan hekimler varsa haklarında müdürlüğümüz tarafından gerekli işlemler yapılacaktır.

örneğin :
*endikasyon uyumu aranacak olan ilaçlarda kişiye özel alınan S.B Endikasyonu izni almadan reçete yazarak hastayı eczanelere yönlendirmesi.inatla teşhisi bilerek yazmaması yada reçeteyi çok okunaksız yazması.
:* reçete eki belgelere göre ilaç temin kriterleri aslında uymamasına rağmen reçeteyi yazarak belli eczaneye yönlendirmesi. sonradan sadece o eczanenin reçetelerinin eksikliklerini gidermesi
*sürekli aynı eczanelere reçete ve hasta yönlendirmesi yapanlar.
*hep aynı ilacları yazması yada gereksiz yere ilaç yazanları.
*tesbit edebilirseniz reçetesini kendi el yazısı ile yazmayan yada imzalamayan imzalattıran - yazdıran hekimleri.
*hak sahibi olmayan kişilerin üzerine ilaç yazmaları.
*bedeli pakete ödemeye dahil olan ilaç yada tıbbi sarf malzemeyi resmi reçeteli yada hastaya nakit temin ettiren hekimleri.
*gerekli düzeltmeyi yada yanlışı kendisi yaptığı halde paraf yada onay yapmayı reddeden hekimleri.
*çalışmadığı halde (izinli yada raporlu olduğu halde) kaşesini başkasına kullandıran hekimleri.
*hastada olmayan bazı hastalıkları varmış gibi yalan beyan ederek gereksiz ilaç yazan hekimleri. (sahte reçete ve rapor yazanlar v.s)
*hasatayı görmeden normal reçete düzenleyen hekimleri.
*hastayı kışkırtarak eczacıların üstüne yollayan hekimleri.
*düzeltme yapmak yerine başka eczaneler veriyor v.s diyerek hastayı yanlış yönlendirmesi gibi hallerde
*RESMİ BİR HEKİM ÖZELLERDE GAYRİ RESMİ OLARAK (PART TİME) ÇALIŞITIĞI DURUMLARDA, YADA AYNI ŞEKİLDE YİNE KURUMA BİLDİRMEDEN ÇEŞİTLİ FABRİKALARDA İŞ YERİ HEKİMLİĞİ YAPANLARI (bu hekimler çok yüksek olan döner sermayesinin kesilmemesi için ve ana maaşınında bir kısmının daha kesilmemesi için bu yola başvurular ) V.S DURUMUNDA bizi bilgilendiriseniz eğer hekimler anlaşmalı özel hastanede ise tarafımızdan S.B na bağlı ise ilgili müdürlükten incelemeye alınması istenecektir. (isimsiz olan İhbarlarda dikkate alınacaktır.)

bursasgk@gmail.com
sgkbursa@gmail.com
0224-223 13 99
0224-220 30 22
SGK BURSA ( 02.10.2007 ) 
olgun eczanesi
istanbul

Çevrimdışı pastil

• Full Member
Ynt: DOKTORLAR YAPTIĞI İŞTEN SORUMLU...
« Yanıtla #1 : Ekim 04, 2007, 10:22:15 »
bence bu çalışma her ile lazım türkiyenin her yerinde aynı problem var.
Büyük eczane  Ecz.şevin günçe inciBARTIN                                                             0378-2280036

Çevrimdışı Yağmur

• Hero Member
« Yanıtla #2 : Ekim 04, 2007, 10:28:17 »
ne yapacaklar ki..biz şikayet ettiğimizle kalırız..
Ecz.Nehir Yağmur ÇAKMAK
Yağmurun Eczanesi
Sındırgı/BALIKESİR

Herşey incelikten, insan kalınlıktan kırılır.
                                                     Mevlana

Çevrimdışı efe

• Ecz. Metehan ÖZCAN
  • BÖLÜM YÖNETİCİSİ
  • Hero Member
« Yanıtla #3 : Ekim 04, 2007, 11:01:27 »
Manisa'da da aynı uygulamaya geçilmesi aciliyetle ihtiyaçtır.
Hekimler hastaya yeşil reçeteli ilacı beyaz reçeteye yazıp yolluyor, altına  (yeşil reçete  daha sonra yazılacaktır ) yazıyor.
hasta ve eczacıyı karşıkarşıya getiriyor, versen bir dert vermesen hasta bir daha yüzüne bakmıyor.
Ayrıca son dönem modası; iki uzman dr. reçete teşhislerini , düzeltmelerini hemşirelere yaptırıyor, hatta kaşe üzerine imzayı da hemşireler atıyor.
dr.un yazısı ile hemşirenin inci gibi yazısı arasındaki fark bariz bellibariz belli,  hastalar madur oluyor.
Bir teşhis yazmak 2 saniyecik bile almaz ama sayın doktorlarımızın zamanları çok çok kıymetli.Lakin reçete ilaçları ve teşhis bir bütündür ve başkasının yazmasının kanunen cezası vardır.
Biran önce birşeyler yapılmalı.Düzeltmeye gönderdiğimiz hastalarda  "falanca eczaneye git orası verir bunda yanlış birşey yok, o eczacı işi bilmiyor" diye yönlendiriliyor!
Dr ve bazı eczanelerin anlaşmalı oldukları çok açık,
örneğin kuralları bilen hiçbir eczacının vermeyeceği ilaçlar yönlendirilerek bazı eczanelerden temin ediliyor, sonra kuralı uygulayan eczane  kötü eczane oluyor, diğeri dr a düzelttirmeyi yapıp uyanık eczane oluyor, raporlar bile 10 dakika da düzeltilip, kılıfına uyduruluyor!!!!
Ecz. Metehan ÖZCAN
DOĞA  ECZANESİ    653 82  81
ALAŞEHİR

Pharmacie de I’espoir ….
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu  davet bizim.
Hasta la siempre victoria

Çevrimdışı KARDELEN

• Hero Member
« Yanıtla #4 : Ekim 04, 2007, 11:11:33 »
Şikayetletden acaba sizce birşey çıkar mı? Ben 9 yıldır böyle bir şeye şahit olamadım
murat kasap
kardelen eczanesi
turgutlu
3131685

özyıldız ecz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ekim 04, 2007, 11:12:36 »
Doktorlara yapılan bu saldırıların amacı ne acaba?

Çevrimdışı Yağmur

• Hero Member
« Yanıtla #6 : Ekim 04, 2007, 11:14:43 »
bence onlar da kesintiye uğramalı,bütün yük bizim omuzlarımıza yüklenmemeli
Ecz.Nehir Yağmur ÇAKMAK
Yağmurun Eczanesi
Sındırgı/BALIKESİR

Herşey incelikten, insan kalınlıktan kırılır.
                                                     Mevlana

Çevrimdışı AHMET MEMİŞ

• Hero Member
« Yanıtla #7 : Ekim 04, 2007, 11:22:31 »
   SUT ve BUT anlaşmalarına eczacılar kadar doktorlarda yapılan işlemlerden sorumludur deseler herhalde iyi olur.Her gün değişik bir şeyle karşılaşıyoruz ve hastayla biz kötü oluyoruz.
Ecz. Yunus Ahmet MEMİŞ EGE ECZANESİ
Kula

Çevrimdışı özdil

• Hero Member
« Yanıtla #8 : Ekim 09, 2007, 15:57:24 »
Doktorlara yapılan bu saldırıların amacı ne acaba?
BU cümlenin amacı ne ben de onu anlamadım.
saruhanlı eczanesi
ecz.özdil taneri
mütevelli kasabası
saruhanlı

Çevrimdışı neşe/denizli

• Hero Member
« Yanıtla #9 : Ekim 09, 2007, 16:30:29 »
örneğin dedikten sonraki cümlelerin hepsi hakikattir.ve bunu herkeste bilmektedir -ki sgk müfettişleri de dahil olmak üzere ...herkesin sorumlu olduğu işlerin hesabını verebilmesi dileğiyle.
ECZ.NEŞE UZ.02582642274  topraklık mah.634 sok. no.25 DENİZLİ

Çevrimdışı demet

• Full Member
  • 20 yıllık eczacı olmak yetmedi sut!u anlamaya
« Yanıtla #10 : Ekim 09, 2007, 19:01:12 »
o eczane bilmiyor sen şu karşıdaki eczaneye gitsene diyen o kadar çok dr var ki.bi ceza verilse ortalık tertemiz olur.ben mesleğe ilk başladığım yıllarda onu şikayet edicem bunu şikayet edicem diye alevlenirdim keşke etseydim belki bu kadar rahat olmazlardı.ben sen o derken belki bi işe yarardı.meslekte 20. yılın sonunda hiç bişey bilmez bi duruma düştüm.bazen çok zoruma gidiyor.benim annem eski deyimle eczacı kalfasıydı 7 yaşımdan beri eczanede geçti ömrüm.hiç böyle olmamıştım.o zaman bile kendime daha güvenliydim.şimdi her adımda bilgisayara bakıyoruz yetmiyor birbirimize soruyoruz yetmiyor sgk ya telefon açıyoruz o da yetmiyor oraya kadar gidip soruyoruz.sonuç ilacı ver veya verme.paylaşmak istedim.!
Demet Müzehher Utma  Mavişehir Eczanesi Buca
iZMİR tel 0232 4200634
Neler öğrenmiyor ki çetrefilli güz,şu deneysiz bahardan.

Çevrimdışı pastil

• Full Member
« Yanıtla #11 : Ekim 10, 2007, 10:23:00 »
 '' doktorlara yapılan bu saldırının amacı ne ? diye soran  eczacı arkadaşıma kendisinin bu soruyu sormaktaki amacının ne olduğunu soruyorum..?
Büyük eczane  Ecz.şevin günçe inciBARTIN                                                             0378-2280036

Çevrimdışı özdil

• Hero Member
« Yanıtla #12 : Ekim 10, 2007, 10:27:48 »
ben de sordum ama cevap alamadım.
saruhanlı eczanesi
ecz.özdil taneri
mütevelli kasabası
saruhanlı

özyıldız ecz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ekim 10, 2007, 12:31:26 »
Memlekette hiç üçkağıtçı düzenbaz vs kalmadı da herkes son iki yıldır doktorlarla uğraşıyor.Elbette yukarıda yazılı suçları ve kusurları işleyen doktorlar var.Unutmayalımki suç kişiseldir hukukumuzda tüm doktorları bağlamaz.Gerek medyada gerekse hastanelerde şikayetler hat safhada.Ayrıca isimsiz şikayet dilekçeleriyle aslı astarı olmayan suçlamalarla aydın demokrat gerçekten işini yapan bu ülkeyi seven insanlarada büyük soruşturmalar açılmaktadır.Yapılan planlı plansız bu yıldırmalar dürüst doktorlarıda çalışamaz hale getirmektedir.Çevrenize bir bakın bir çok uzman doktor baskılardan yılarak devletten ayrılıp özel hastahanelere geçmektedir.Liberal düşüncenin gitmek istediği noktada devlet hastahaneleride özelleştirilip maaşla çalışan hatta gelecekte doktor sayısını arttırarak asgari ücretle çalışmaya mecbur olunduğu bir sistemin parçaları şimdiden planlı olarak oluşturulmaktadır.Doktoruna sahip çıkmayan onları suçlayan bir halk her zaman sermayenin çıkarınadır.Üzülerek görüyorumki bazı eczacı arkadaşlarımızda bu yolda şimdiden yerlerini almış durumda.İlaç firmaları ile ilişkiye girmiş çeşitli yollarla devleti zarara uğratan hasta sağlığını hiçe sayan doktorları denetlemenin binbir yolu ve yöntemi var.Ama maalesef bunları uygulamak yerine doktorluk mesleğine topyekün saldırı gerçekleştirilmektedir.Dünya bankasının dikte ettiği sağlıkta değişim hızlı bir şekilde uygulanıyor.Çok şey yazabilirim buraya ama gereksiz % 46 dan sonra benimde ümidim kalmadı.Sizlere tavsiyem etrafınıza iyi bakın yalan planlı bilgi bombardımanının etkisinden sıyrılın.Ecdadımızın yemeyip içmeyip yaptıkları bu tesislerin sermayeye peşkeş çekilmesine alet olmayın derim.  Bir doktor arkadaşım anlatmıştı sizinle paylaşayım.        Diyarbakırda hasta hastaneye gelir hasta yakınları hastaya olan ilgilerini göstermek için doktora ilk önce doktor hastamıza bir şey olursa bak karışmayız ha! der.biraz sonra ''doktor hastaya bir şey olursa oyarım seni ha!'' der.Daha sonra hastaya olan ilgisini göstermek için hasta yakını doktora bir tokat atar.Zavallı doktor gene işini yapmaya devam eder ve masasına geçer.reçetesini düzenler.hemşireye hasta yakınlarından birisini çağırmasını ister.Hemşire dışarı çıkar reçeteyi alıp getirecek amca dayı yeğen arar ama nafile.SAYGILAR.

özyıldız ecz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ekim 10, 2007, 12:41:52 »
Ayrıca şunuda dipnot olarak belirteyim.Neden devlet hastanelerinde hastadan fark almak yasakta özel hastanelerde (Kanunen yasak olmasına rağmen)serbest.Neden özel hastahane doktorları hiç şikayet edilmezde hep kamuda çalışanlar şikayet edilir.Nedir bu?

Çevrimdışı neşe/denizli

• Hero Member
« Yanıtla #15 : Ekim 10, 2007, 15:01:11 »
ben kendi adıma saldırıda bulunduğumu hiç düşünmüyorum.meslek grubu hiç farketmez yolsuzluk yapan usulsuzlük yapan cezasını ya bu dünyada yada öbür dünyada çeker.ata eder evlat öder diye  bir sözde vardır. bursa sgk bu 14 maddeyi kafadan uydurmadı heralde hepimizin günlük şahid olduğu bir sürü olay var.artık denetim mekanizması düzgün çalıştırılmalı adam kayrılmadan her olayın üzerine gidilmelidir.adam göz göre göre yönlendirme yapsın . başka eczanenin düzeltmesini yapsın sana kafa tutsun  özellikle bazı ilaçları gereksiz pahalı kongre ayaklarıyla yazsın devleti zarara uğratsın doktorluk kutsaldır alkışlayalım.saldırmayalım.

Çevrimdışı pastil

• Full Member
« Yanıtla #16 : Ekim 10, 2007, 17:01:26 »
 Neşe hanıma aynen katılıyorum doktorluk mesleğine saygımız sonsuz ama bu mesleği gereğiyle yerine getiremeyenler de mutlaka cezalandırılmalı ister özelde çaılışşın ister devlette farketmez

Çevrimdışı neşe/denizli

• Hero Member
« Yanıtla #17 : Ekim 10, 2007, 17:27:20 »
mesleğine ekmeğine saygısı olan adamın ister doktor ister kapıcı başımızın üstünde yeri var zaten.ama benim ekmeğimle oynayanlar varsa ,o işi bilmiyo şu eczaneye gidin, o yanlış ilaç veriyor -muadil için-şurdan alın ,düzeltme yapmıyorum bu böyle ödenir nasıl saygı beklerler ...çok şükür ki rızık Allah tan bi yudum su vermezler ellerinde olsa.

özyıldız ecz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ekim 11, 2007, 09:25:26 »
Hiç bir düzen yıkılmadan yenisi yapılmaz Neşe hanım.Önemli olan yeninin ne olacağını öngörebilmektir.Yukarıda yazdığım yazıda ''DOKTOR''kelimesini çıkarın ''ECZACI'' kelimesini yerleştirin ve bir kez daha düşünün cevabınız hala aynıysa size tavsiyem yeni düzende yüksek ücretli olmaya çalışın. Saygılar.

Çevrimdışı neşe/denizli

• Hero Member
« Yanıtla #19 : Ekim 11, 2007, 10:21:58 »
tavsiyenize teşekkür ederim ancak yüksek ücretli olmak ne demek onu da anlamadım.eden bulur diyorum noktalıyorum.

özyıldız ecz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Ekim 11, 2007, 10:44:24 »
ABD de çalışan nufusun % 80 ücretli.Ülkemizdede eczacı ve doktorlarında içinde olduğu orta direk yok edilmek üzere.Farkındamısınız bilmem ama Sağlıkta dönüşümün içinde gerek hastahanelerde gerekse eczanelerde bir zincir oluşturma çabaları hızla devam etmekte.Hastahaneler bazında bayağı mesafe katettiler.Sıra çok yakında eczanelere gelecek.Doktorlarda bizde ücretli çalışanlar olmamak için yapılanlara direnmeliyiz.Kastım bu Neşe hanım.Saygılar.