Nöbetçi Eczaneler

Başkandan

Odamız

Nöbetçi Eczaneler

Duyurular

Eczane Ekonomileri

Değerli meslektaşlarım merhaba,


Yoğun geçen yorucu kış aylarının ardından Eczanelerimizde işlerimizin ve hasta yoğunluğunun azaldığı sıcak yaz günlerini yaşıyoruz.


Bildiğiniz üzere, ülkemiz 24 Haziran genel seçimlerinin ardından yeni bir hükümet modeli ve yönetim tarzıyla tanıştı. Seçimlerin ülkemize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim. Bizleri ilgilendiren Sağlık Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapısı ve işleyişinde köklü değişiklikler yapıldı. Sağlık sistemine ilişkin politikalar ve gelecek vizyonu artık alışılagelenin dışında, farklı kurum ve komisyonlarca belirlenecek. Umarım tüm sağlık sisteminde olumlu değişiklikleri gördüğümüz bir dönem olur.


Değerli meslektaşlarım,


Eş dost sohbetlerinin yanı sıra artık aile içi sohbetlerimizin de başlıca konusu "Ekonomi". Ülkemiz belki de Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik krizi ile karşı karşıya. Yakın zamanda etkilerini daha da derinden hissedeceğimiz aşikâr. Ne kadar süreceği ve etkileri konusunda, uzman ekonomistlerin bile tahminde bulunmakta zorlandığı bu kriz,  mutlaka bizleri ve eczanelerimizi de etkileyecek. Ülke olarak bu süreci en az hasarla atlatmamızı temenni ederken Eczanelerimizin süreci sıkıntısız atlatabilmesi adınaalmamız gereken önlemler ve dikkat etmemiz gereken hususlar var;


Öncelikle,


*Eczanelerimizde hastalarımızla ile iletişimi arttırmalı; ilgili kontroller, faturalar gibi idari konuları, boş vakitlerimizde veya haftasonları yapmalıyız. Eczanelerimizden ayrılmak zorunda kaldığımız işleri ertelemeli, eğer erteleme mümkün değilse kısa sürede halletmeliyiz. Hastalarla daha fazla iletişim kurmak onların eczane ile arasındaki güven bağını da pekiştirecektir.


*Eczanelerimizin ekonomisine her ne kadar hakim olsak ta, mutlaka günlük bir kasa defteri tutmalı, aylık ve 3 aylık tahmini gelir-gider tablolarımızı oluşturmalıyız. Tecrübelerimize güvenerek, “bu rakamlar zaten benim aklımda” demek yerine, finansal şablonları kullanmayı alışkanlık edinmeli, zaten kullanıyorsak, sık sık kontrollerini yapmalıyız. 

 

*Tek tek tüm gider kalemlerimizi kontrol ederek, Eczane masraflarımızı minimuma indirmeli, bu süreç boyunca aynı gemide yolculuk yaptığımız Eczane personelimizin gerekli hassasiyeti göstermesi konusunu bir kez daha hatırlatmalıyız.

*Muhasebecimiz ile sık sık bir araya gelmeli, eczane stok durumu, devir hızı, kar oranı, vergiler ve teşvikler gibi konularda görüş alışverişinde bulunmalıyız.*Stok devir hızımızı düşürmeli, fazla ilaç ve ilaç dışı ürün almaktan kaçınmalıyız.


*Firmaların yaptığı kampanyaları daha fazla irdelemeliyiz. Stok maliyetlerini ve aldığımız ilaçları kaç ayda satacağımızı iyi hesaplamalıyız.

 

*Aynı ilaçtan yüksek miktarda almak yerine, ithal ve muadili olmayan, önceki dönemlere göre daha az bulunması olası ilaçları almalı, çeşitliliğimizi arttırmalıyız. Bu süreçte amaç kısa vadeli karlar değil, uzun vadeli sağlam bir Eczane ekonomisini inşa etmek olmalı.
(Bir ilacı ne kadar avantajlı alırsak alalım, satıp nakite döndüremediğimiz müddetçe kar etmiş sayılmayız.
Örneğin 6 ayda satabileceğimiz miktarı Eylül ayında aldığımızı varsayalım. Stoğumuzun son 1/6 lık kısmını Şubat ayı boyunca satmış oluruz ve SGK ödemesiyle geri dönüşü Mayıs Ayını bulur.
Firmaların bu dönemde verdiği şartları kış aylarında tekrar verdiğini yıllardır biliyoruz. 5-6 ayda satabileceğimiz ilaç yerine 1-2 ayda satabileceğimiz ilacı almalıyız)

*Unutmayalım, ekonomik krizlerde halkın alım gücünün ne denli düşeceğini kestirmek çok zor. (Özellikle ilaç dış ürünler ihtiyaç olmaktan çıkıp lüks olarak algılanabilir. Böylece insanlar zaruri tasarruf halinde bu ürünleri almaktan vazgeçebilir veya almayı erteleyebilir.)

*Eczanede çalışan personel sayımızın optimumda olması bizler için son derce önemli. Her Eczane kendi özelinde bu değerlendirmeyi yapmalı, gerekli önlemleri zaman kaybetmeden almalıdır.


*Şuanda gündemde olmamasına karşın, SGK ödemelerinin gecikme ihtimaline karşın Eczanelerimizin öz sermayesini güçlendirmeliyiz.

*Kredi maliyetleri çok yükseldiği için zorunlu haller dışında yeni kredi kullanımından kaçınmalıyız.


Yukarıdaki maddeler çoğaltabiliriz, çeşitlendirebiliriz. Ama özetle eczanelerimize tam anlamıyla hakim olmalı bu süreci doğru yönetebilmeliyiz.Değerli meslektaşlarım,


Ülkemizin gerekli önlemlerin alınması, ekonomik disiplinin sağlanması halinde bu ekonomik krizi de atlatacağına inanıyorum. Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor dönemde, Eczacılar olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.


Unutmayalım, Eczacılık bizim tek işimiz. Gelecekte de mesleğimizle var olabilmek için Manisa Eczacı Odası olarak üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Güçlü bir örgüt için ilk şart güçlü eczanelerin varlığıdır. Bu şiar ile Eczanelerimizi her yönden desteklemeye, birlikte gelişmeye devam edeceğiz.


Eylül ayı içerisinde yapacağımız "Mali Genel Kurul"umuzda buluşmak dileğiyle...

Uzm. Ecz. Devrim BALI

Başkanın Diğer Yazıları

ODA BAŞKANIMIZ UZM. ECZ. DEVRİM BALI’ NIN TEB 41. DÖNEM 2. BÖLGELERARASI TOPLANTI KONUŞMASI

Merkez Heyetimizin ve Denetleme Kurulumuzun değerli başkan ve üyeleri Odalarımızın değerli  başkan ...

ODA BAŞKANIMIZ UZM. ECZ. DEVRİM BALI' NIN GENEL KURUL KONUŞMASI

Değerli meslektaşlarım, yeni binamızda, siz meslektaşlarımıza yakışır, yeni, nezih, ulaşılabilir yen...

Eczane Ekonomileri

Değerli meslektaşlarım merhaba, Yoğun geçen yorucu kış aylarının ardından Eczanelerimizde işlerimiz...

Mesleğimiz İçin Birlikteyiz

Değerli meslektaşlarım, Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde, Mersin’in Tarsus ilçesinde bir Eczane...

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN...

Dünyada ve ülkemizde yoğun gündemli bir yılı daha geride bıraktık. Dünyada kargaşa ve iç savaşların ...

ODA BAŞKANIMIZ ECZ. DEVRİM BALI' NIN TEB BÜYÜK KONGRE KONUŞMASI

Sayın Divan, Değerli Başkan ve Merkez Heyetimiz, Denetleme Kurulu, Yüksek Haysiyet Divanı Başkan ve ...

ODA BAŞKANIMIZ ECZ. DEVRİM BALI' NIN TEŞEKKÜR YAZISI

Üyelerimizin yoğun katılımı ile 23-24 Eylül 2017 Tarihlerinde gerçekleşen Odamız olağan seçimli gene...

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

BİZE YAZIN

YUKARI