Mesleğimiz İçin Birlikteyiz

11 Temmuz 2018 Başkandan

Değerli meslektaşlarım,

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde, Mersin’in Tarsus ilçesinde bir Eczanemize saldırı düzenlenmiş, biri ağır 4 eczane personelimiz yaralanmış, eczane hizmet veremez hale gelmiştir.

Öncelikle yaralı personellerimize acil şifalar diliyor, meslektaşımıza da geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Bu olay “eşdeğer ilaç verme” tartışması yüzünden ortaya çıkmış, büyümüş ve sonucunda 4 personelimiz yaralanmıştır. Eşdeğer ilaç konusunda Sağlık Bakanlı’ğı halkı ve hekimleri bilgilendirici çalışmalarını arttırmalı,  yazılı ve görsel medyayı daha fazla kullanmalıdır.  Eczacı, mesleğinin gereği Eşdeğer ilaç verme yetkisine sahiptir, bu bizim meslek hakkımızdır.

Yurdun her köşesinde ilaç ve sağlık hizmeti vermek adına nöbet tutan eczacıların ve çalışanlarının can ve mal güvenliği mutlaka sağlanmalı, nöbetçi eczanelerin güvenliğinin sağlanması için ek önlemler alınmalıdır. Daha önce defalarca yetkili kurumları bu görevi yerine getirmeye davet ettik, şimdide ediyoruz.

Sağlık çalışanlarına şiddet, toplum olarak karşısında durulması gereken, toplumun tamamını ilgilendiren bir halk sağlığı sorunudur.

Sağlıkta Şiddet yasası biran önce yayınlanmalıdır.

Değerli meslektaşlarım,

Göreve geldiğimiz Eylül 2017 den günümüze,
Siz meslektaşlarımıza ve mesleğimize artı değer katabilmek,
eczane pratiklerine katkı koyabilmek,

Eczacı Odası hizmetlerini verimli kılmak ve optimize etmek için gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli önlemleri almaya ve değişiklikleri yapmaya hızla devam ediyoruz.  

Eczacı Odası’nın kurumsal yapısının ve bütçesinin, üyelerimiz tarafından bizlere emanet edilen bir değer olduğunu bir an bile aklımızdan çıkarmadan çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Odamız 5 ilçe bürosu, 1 hastane bürosu ve merkez büro olmak üzere toplam 7 noktada, 17 Kadrolu, 4 dönemsel personel ile hizmet vermektedir.

Odamız personel yapısında yapığımız değişiklikleri, “minimum sayı ile maksimum verimi elde etmek” üzerine kurguluyoruz. İlk 6 ay içinde personel sayımızı 2 kişi azaltmış bulunuyoruz.

Bu bağlamda, odamıza emek vermiş ve yolarımızı ayırdığımız tüm personellerimize emekleri ve özverili çalışmaları için teşekkür ederiz.

Değerli meslektaşlarım,

Sizlere daha nezih ve rahat bir ortamda hizmet verebilmek için, uzun süredir hizmet verdiğimiz eski oda binamızı yeni yerine taşıdık.

*Ekonomik anlamda avantajlı,
*Otopark sıkıntısı olmayan,
*Görünürlüğü ve ulaşılabilirliği yüksek,
*Manisa’nın modern ve prestijli bir bölgesinde

Maski İkiz Kuleler de hizmet vermeye devam edeceğiz.
 
Manisa’nın değerleri, her yıl mezarları başında andığımız meslek büyüklerimiz;
Ecz.Cemil Çöllü,
Ecz.Mete Erdem ve
Ecz.Neşe Gülersoy’un anılarını da yeni binamızda yaşatmaya devam edeceğiz.
 
İlçe bürolarımızda yapılması zorunlu hale gelen, tadilat, tamirat, boya gibi işleride bu dönem içerisinde yaptık. Daha modern, düzgün ve temiz bürolarımız ile hizmet vermeye devam ediyoruz.

Bu süreçte ilçe ve merkez personelimizin tamamı, tek tip kıyafete geçmiş, odamızın kurumsal kimliğine uygun bir görüntü ortaya çıkmıştır.

Merkez binamızı taşımamızın ardından, kira farklarından dolayı odamıza yarattığımız artı ekonomik değerle, odamız bünyesinde bir Motorlu Kurye istihdam etmiş bulunuyoruz. Manisa Organize Sanayi Bölgesinde sıraya soktuğumuz fabrika sayısını bu sayede arttırdık ve sıralı işyeri sistemimizin devamını sağladık.

Cezaevi sırası yapan eczanelerimizin hazırladığı ilaçları alarak cezaevine ulaştırmaya başladık. Böylece sıra yapan bir eczaneyi günde ortalama 40 km yol yapmaktan ve zaman kaybından kurtarmış olduk.

Türkiye ‘de bir ilk olarak hayata geçirdiğimiz ve meslektaşlarımızın ile halkımızın övgü ve iltifatlarına mazhar olan, “Bizi en İyi Biz Anlatırız” şiarıyla yola çıktığımız “Eczacı Gazete” mizin 6.sayısını çıkarmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gazetemizi kahvehane, esnaf ve dernek gibi yoğun sirkülasyonun olduğu noktalarda halkımızla buluşturmaya devam edeceğiz.

Uzun yıllardır kullandığımız “WEB sayfamızı” da bu ay içinde yenileyerek hizmetinize sunmuş bulunuyoruz. Kullanıcı dostu yapısı ve kolay kullanımı ile ön plana çıkan sayfamızın, mesleğimize dair güzel haberleri okuduğumuz bir mecra olmasını dileriz.

Geçtiğimiz yıl Eczanelerimizin tamamına yakınına takılan “Eczane Ekranları”nın yapısal ve yazılımsal sorunları çözülmüş olup, nöbet bilgileri ve halkımıza yönelik bilgilendirmeler yayınlanmaya ve yeni görselleroluşturmaya devam ediyoruz.

Değerli meslektaşlarım,

Meslek gündemimiz çok yoğun ve hızla değişiyor. Önümüzde görünen en büyük problem artan Eczacılık Fakülteleri ve sürekli artan Eczacı sayısı.

Ödeme şartlarındaki sürekli ve takip edilemeyen değişiklikler, ilaç fiyatlarındaki değişimler ve KKİ farklılıkları, piyasada bulunmayan ilaçlar da çözülmesi gereken başlıca sorunlar arasında.

Burada bahsedemediğim birçok sorun da dahil olmak üzere Meslek örgütümüzün düzenlediği birçok toplantı ve çalışma grupları ile komisyonlara katılarak sizler adına sizlerden aldığımız geri dönüşlere göre şekillendirdiğimiz görüşlerimizi ifade ediyor, çözüm önerilerimizi sunuyoruz.

Değerli meslektaşlarım,

Sizlerden aldığımız güç ve destekle,
Katılımcı,
Demokratik,
Şeffaf yönetim anlayışımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Her geçen gün komisyon ve çalışma gruplarımıza katılan meslektaşlarımızın sayısında ki artışı, bu konuda doğru yolda olduğumuzun bir işareti olarak görüyoruz.

Önümüzdeki aylarda ilçe ve eczane ziyaretlerimizi arttırarak devam edeceğiz.

Sizlerin bizlere verdiği sorumluğun değerini ve ağırlığını biliyoruz, mesleğimiz ve geleceğimiz için hep birlikte yol almaya devam edeceğiz. Geleceğimizi birlikte inşa edeceğiz.
 
Birlikte Güçlüyüz.
 
 Uzm. Ecz. Devrim BALI
 29. Bölge Manisa Eczacı Odası
 Yönetim Kurulu Başkanı