ODA BAŞKANIMIZ ECZ. DEVRİM BALI' NIN YENİ HİZMET BİNAMIZIN AÇILIŞ KONUŞMASI

08 Mayıs 2023 Başkandan

Değerli protokol, kıymetli misafirler

Hepinizi şahsım ve odam adına saygı ve sevgi ile selamlıyor, Odamız hizmet binasının açılışına hoş geldiniz diyorum.

Değerli protokol, kıymetli misafirler

Sözlerime başlamadan önce, 6 Şubat’ta yaşadığımız büyük depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı ve meslektaşlarımızı rahmetle anmak, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı dilemek istiyorum.  Böylesine büyük bir felaketin bir daha yaşanmamasını gönülden temenni ederken, bu felaketten alınacak derslerin, çıkarılacak sonuçların ne denli önemli olduğunu da ayrıca vurgulamak isterim.

Değerli protokol, kıymetli misafirler

Bugün aramızda Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen, heyecanımıza ortak olan meslek örgütümüzün değerli yöneticileri var. Manisa’mızın kıymetli protokolü, tüm siyasi partilerimizin değerli temsilcileri-yöneticileri var. Ben tüm değerli konuklarımıza tekrar hoş geldiniz diyorum.

Evet, bugün Manisa Eczacı Odamıza kazandırdığımız bir eserin açılışında sizlerle olmaktan dolayı duyduğumuz mutluluk ve gurur kelimelere sığmayacak kadar büyük. Uzun yıllardır hayalini kurduğumuz, Manisa’lı eczacılara, bir meslek odasına yakışır, çağın gereklerine uygun, modern ve sağlam bir hizmet binasının açılışını sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz.

Değerli protokol, kıymetli misafirler

Mesleğimiz ve meslek örgütleri ile ilgili birkaç cümle etmek isterim.

Bilindiği gibi demokrasi, diğer rejimlerden farklı olarak, halkın seçimden seçime siyasetle ilgilendiği bir rejim değil; yaşamın her alanında ve her zaman var olan; yönetilenlerin yönetenleri sürekli olarak denetlediği bir yönetim biçimidir.

Yönetilenlerin, yönetenleri denetlemesinin temel koşulu bu denetlemeyi olanaklı kılacak örgütsel mekanizmaların mevcudiyetine bağlıdır. Demokratik örgütlenmeler, yönetenlerin toplum adına denetiminde önemli bir rol oynar.

Söz konusu demokratik örgütlenmeler sadece siyasal partilerden ibaret değildir. İçerisinde meslek birliklerinin önemli bir yer tuttuğu, bugün sivil toplum olarak adlandırılan kesimlerin vücuda getirdiği yapılar da demokrasinin olmazsa olmazlarıdır.

Bugün bir rejime demokratik niteliğini veren şey o rejimin sivil toplumun bağrında filizlenen demokratik kurumlara, meslek birliklerine, sendikalara olan yaklaşımıdır. Meslek örgütleri salt üyelerinin hak ve menfaati açısından değil, demokrasinin eksiksiz ve arızasız işleyebilmesi açısından da son derece önemli işlevlere sahip bir örgütlenme formudur.

Bu bağlamdan bakacak olursak, meslek örgütleri güçlendirilmesi ve işlevinin arttırılması gereken kurumlardır.

Üzülerek belirtmem gerekir ki, Meslek örgütlerinin talep ve beklentileri yönünde adımlar ağırdan alınırken, yasalarında kendilerine tanınmış kamusal yetki ve sorumluluklarını kısıtlayan girişimler ne yazık ki demokrasinin uzağına düşmektedir.

Türkiye’de kalıcı ve güçlü bir demokrasinin inşası arzu ediliyorsa meslek örgütleri birer engel olarak görülmemeli, itibarlarını zedeleyecek söylemlerden ve sembolik hale getirecek adımlardan kaçınılmalı; aklın, bilimin ve sağduyunun rehberliğinde ortak bir paydada buluşulabilmelidir. Unutulmamalıdır ki suskunluk sarmalında ve örgütsüz bir toplum gerçekten özgür ve geleceğe güvenle yürüyen bir toplum değildir.

Değerli protokol, kıymetli misafirler

Halkın sağlığını ilgilendiren her alanda Eczacı olmazsa olmazdır. Eczacı Aldığı bilimsel ve zorlu eğitim ile insan sağlığına hizmet eden, pandemi ve doğal afetlerde en ön safta mücadele veren bir sağlık profesyonelidir. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki, bizzat kamu otoriteleri tarafından yok sayılmakta ve sorunları görmezden gelinmektedir.

Bizler eczacılar olarak yıllardır biriken sorunlarımızı bıkmadan usanmadan dile getirdik. Eczacıların halk sağlığının ayrılmaz bir parçası olduğunu, yok sayılamayacağını defalarca söyledik. Ancak sesimizi duyuramadık.

Kasım ayında Ankara da yaptığımız büyük eczacı mitinginde binlerce meslektaşımızla sorunlarımızı, gelecek kaygılarımızı en güçlü şekilde haykırdık.

Ancak artık meslektaşlarımızın dayanacak gücü, yürüyecek takati kalmamıştır.

Kamu otoritesinin haklı taleplerimizi görmesi, bir an önce çözüme kavuşturması elzemdir.   

Değerli protokol, kıymetli misafirler

Sorunlarımız çok, sorunlarımız büyük. Bugün bunlardan çok fazla bahsederek sizleri sıkmak istemem. Birazda bugüne nasıl geldiğimizden bahsedeceğim.

Manisa Eczacı Odası;750 ye yakın üyesi, 8 ilçe bürosu ve merkez hizmet binasıyla 17 ilçede 16 personelle meslektaşlarına ve Manisa halkına hizmet veren bir meslek odasıdır.

2019 yılının eylül ayında yaptığımız genel kurulda, şuan üzerinde hizmet binamızın bulunduğu arsanın alınmasıyla ilgili kararın oy birliği ile kabul edilmesiyle yolculuğumuz başladı. Binamızın temelini 2022 yılı ocak ayında atarak 11 ay gibi kısa sürede tamamlayarak hizmete aldık. Ekonomik şartların ağırlaştığı bir dönemde, en iyiyi en uyguna ve en hızlı şekilde yapmak için yoğun bir mesai ve mücadele verdik. Ortaya koyduğumuz büyük çabanın karşılığını almaktan da son derece mutluyuz.

Biraz önce bahsettiğim gibi zorlu ve yorucu bir süreç geçirdik.

Bu tür işler bir kişinin yapabileceği işler değil, inanmış bir ekibin yapabileceği işlerdir.

Başta yönetim kurulum olmak üzere, bu yolda bizlere destek ve cesaret veren meslektaşlarımıza, meslek örgütümüzün her kademedeki yöneticilerine, Türk Eczacıları Birliğine, Bursa Ecza Kooperatifine, Selçuk Ecza Deposu vakfına tüm meslektaşlarım adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Fiziki yapılar verimli çalışmaların, projelerin ve örgütsel geleneğin birer kaleleridir. Ancak hiçbir fiziki yapı ne kadar güzel ve büyük olursa olsun tek başına bir şey ifade etmez. Bu yapıların içinin, projelerle, ortak akılla, bilimle ve mesleki mücadele ile doldurulması lazımdır. Manisa eczacı odası kadroları ve üyeleri bunu en iyi şekilde yapabilecek nitelikte ve kararlılıktadır. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da artan bir şevk ve istekle mesleği için çalışmaya devam edecektir.

Genç meslektaşlarıma ayrı bir yer ayırmak istiyorum. Oda başkanlığım süresinde yaptığım her konuşmada, her toplantıda mutlaka genç meslektaşlarıma ayrıca seslenmişimdir. Değerli genç meslektaşlarım. Sizler geleceğimizin teminatısınız. Gelecekte Eczacılık adında bir meslek var olacaksa sizlerin sayesinde olacak. Bu bayrak yarışına kendinizi hazırlamanız, omuzlarınızdaki sorumluluğun farkında olmanız son derece önemli. Manisa Eczacı odası başkanı olarak şunu gönül rahatlığıyla bir kez daha söylemek isterim. Manisa eczacı odasının her masasında hepinize yer var, kapılar sonuna kadar açık.

Değerli protokol, kıymetli misafirler

Meslek  örgütleri, geçmişten aldıkları güçle, yüzünü geleceğe dönen yapılardır.

Meslek örgütlerinin gelenekleri ve çalışmaları yıllara sair verilen emeklerin, yüzlerce yöneticinin binlerce saatlik emeğiyle günümüzde belirginleşir. Manisa eczacı odası da tam bu noktada örnek gösterilebilecek bir geleneğe ve emek yoğun çalışmaya sahiptir.

Bugün aramızda geçmiş dönemde meslek örgütüne emek vermiş oda başkanlarımız, yöneticilerimiz, temsilcilerimiz, komisyon üyelerimiz var. Her birinin emeği birbirinden değerli. Her birinin emeğiyle bu gün bu yapılar ayakta ve mesleğine hizmet eder halde. İyi ki varlar, iyiki bizimleler. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Ülkemizin dört biryanından gelerek mutluluğumuza ortak olan Milletvekillerimize, TEB başkanımıza, odalarımızın kıymetli başkan ve yöneticilerine, her zaman yanımızda olan kooperatifimizin başkan ve yöneticilerine, her zaman uyum içinde çalıştığımız İl sağlık müdürümüze ve müdürlük yetkililerimize, siyasi partilerimizin kıymetli temsilcilerine, varlıklarıyla bize güç katan Manisa’mızın kıymetli bürokratlarına, sivil toplum örgütlerimizin değerli başkan ve yöneticilerine, varlıklarıyla her an arkamızda durduklarını hissettiren kıymetli meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim.

İyi ki varsınız, iyi ki bizimlesiniz. Saygılarımla…

 

Uzm. Ecz. Devrim BALI

Başkan